Szkoła międzynarodowa w Katowicach - CSIS Katowice

Logo Complex of Silesian International School
  • ul. Wincentego Witosa 18
  • 40-832 Katowice

W dniach 26-29 sierpnia 2019 w estońskiej miejscowości Roosta odbyły się warsztaty ekologiczne w ramach The BalticSea Project pod patronatem UNESCO. W skład polskiej delegacji wchodziły nauczycielka oraz uczennice Prywatnej Szkoły Podstawowej Complex of Silesian International Schools: Anna Stebel, Patrycja Makowska oraz Wiktoria Stebel. 

Warsztaty rozpoczęły się ceremonią powitalną prowadzoną przez koordynatorkę programu Panią GedySiimenson oraz koordynatorkę UNESCO ASPnet Panią Victorię Rudenko. Dzień zakończył się prezentacją dorobku kulturalnego Estonii przez delegację tego kraju.

Podczas drugiego dnia konferencji uczestnicy pojechali na wyspę Osmussare, która jest ostoją około 180 gatunków ptaków. Oprócz obserwacji ptaków uczestnicy mieli okazję podziwiać piękny krajobraz wyspy otoczonej wapiennym wybrzeżem oraz jeziora i torfowiska położone w części centralnej. Interesujące okazało się również zwiedzanie post-sowieckich obiektów militarnych z obrotową podziemną wyrzutnią rakiet. Na wyspie znajdują się również kaplica i cmentarz z XVI w. Po powrocie do Roosta uczestnicy cieszyli się specjalnie dla nich przygotowanymi atrakcjami, jak wspinaczka w parku linowym, escape room, nauka gry na bębnach afrykańskich i wiele innych. Każdy mógł wybrać coś dla siebie.

Trzeci dzień był podzielony na dwie sesje: poranną i popołudniową. Uczestnicy mogli wybrać interesujące ich tematy spośród następujących:

  • Badanie bioróżnorodności wybrzeża Morza Bałtyckiego, mikroplastik oraz oznaczanie planktonu
  • LARP „Estońskie łupki bitumiczne”
  • gry symulacyjne, praca w United Nations
  • badanie zanieczyszczenia rzeki metodami biologicznymi i chemicznymi
  • sprawiedliwy handel i zrównoważona konsumpcja
  • sztuka na bazie farb roślinnych
  • warsztaty dla nauczycieli na temat praw kobiet

Dla polskich uczniów najbardziej interesujące okazały się tematy związane z handlem i konsumpcją. Wieczorem wszyscy zgromadzili się w celu przedyskutowania tematów i wrażeń, po czym delegacje poszczególnych państw zaprezentowały krótkie filmy na temat kultury i przyrody własnego kraju połączone z degustacją narodowych przysmaków.

Ostatniego dnia odbyły się krótkie spotkania z przedstawicielami estońskich Ministerstw Edukacji, Środowiska i Spraw Zagranicznych oraz pożegnalne spotkanie z organizatorkami warsztatów. 

Uczestnicy spędzili wspaniale czas w otoczeniu estońskiej przyrody i wrócili do domów bogatsi o nową wiedzę i doświadczenie.

POWRÓT