„Ludzie ludziom zgotowali ten los…”

W tym krótkim stwierdzeniu została zamknięta prawda o latach okrucieństwa i barbarzyństwa, za które odpowiedzialność ponoszą ludzie. Miejscem zadumy nad nazistowskim okrucieństwem jest niewątpliwie były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Muzeum Auschwitz-Birkenau, który mieli okazję odwiedzić starsi uczniowie naszej szkoły międzynarodowej.

Wizyta w tym Miejscu Pamięci, jedynym obozie koncentracyjnym, który znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, była dla wszystkich uczestników unikatowym doświadczeniem edukacyjnym, niecodzienną lekcją historii oraz niezwykle emocjonalnym przeżyciem. Była również okazją do uświadomienia sobie niszczącej siły totalitaryzmu oraz budowania w sobie sprzeciwu wobec wszelkich przejawów nienawiści.