Wycieczka do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

W ostatni czwartek tj. 11 kwietnia uczniowie klas Checkpoint 1 i Checkpoint 2 wybrali się do zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Wycieczka ta była dla nas tym bardziej istotna, że obiekt ten jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – dla Szkoły Stowarzyszonej UNESCO, którą jesteśmy, był to miły obowiązek.

W pierwszej części zapoznaliśmy się zarówno z historią całej kopalni, jak również okolic Tarnowskich Gór. Następnie zjechaliśmy na dół – dla niektórych uczniów było to pierwszy zjazd pod ziemię. Tam poznaliśmy wiele ciekawych obrzędów i zwyczajów górniczych oraz dowiedzieliśmy się, dlaczego św. Barbara była dla górników tak ważną postacią. Wreszcie, mieliśmy okazję przepłynąć łodziami podziemnym kanałem, co według wielu odwiedzających jest największą atrakcją kopalni.

Wycieczka była dla uczniów niesamowitą okazją do poznania dziedzictwa kulturowego regionu.  Mamy nadzieję w przyszłości poznać więcej tradycji i elementów kultury górnośląskiej.