Rozpoczęcie roku szkolnego ze sztuką -"Polskie lato. Duda-Gracz u Tichauera"

Uczniowie Wańkowicza, którzy uczą się na poziomie rozszerzonym języka polskiego, historii oraz historii sztuki rozpoczęli rok szkolny wizytą w Galerii Tichauer, gdzie odbyła się niezwykła lekcja współczesnego malarstwa, przeprowadzona przez kuratorkę wystawy. Obejmująca 90 obiektów ekspozycja prac Jerzego Dudy-Gracza jest prywatną kolekcją niezwykle rzadko udostępnianą zwiedzającym.
Autor o swojej twórczości mówił: „Maluję to, co mi w duszy gra; im bardziej człowiek pierniczeje, tym lepiej wie, że odchodzi, a z nim cały ten świat. Z upływem czasu rodzi się czułość i tęsknota za tym, co bezpowrotne.” Cytat ten doskonale oddaje nostalgiczny, ciepły i humorystyczny charakter dzieł, które tworzą tę wyjątkową wystawę.
Profesor Jerzy Dzierżysław Duda vel Gracz był określany mianem „wnikliwego satyryka”. Jego sztuka odsłania świat „ponurej groteski”- jak twórczość artysty określał Krzysztof Teodor Toeplitz. Twórca był jednym z najznakomitszych polskich portrecistów współczesnych.