Młoda amazonka już zapisana w historii polskiego jeździectwa

Poznajmy bliżej uczennicę 1CP w CSIS - Paulinę Słoniec, która zaczęła uprawiać jeździectwo w wieku 7 lat, a już w wieku 8 lat wystartowała w swoich pierwszych zawodach w skokach przez przeszkody. Od tej pory konie wypełniły całe jej życie i zmieniły się w wielką pasję. Mając 9 lat, Paulina po raz pierwszy startowała w Mistrzostwach Polski na kucach, stając do rywalizacji ze swoimi równieśnikami, ale także z zawodnikami starszymi od siebie o nawet 3 lata. W tym samym roku jako najmłodsza zawodniczka i jedyna 9-latka uzyskała kwalifikację do Cavaliada Future Tour w kategorii kucy Mini, prestiżowej imprezy rozgrywanej przed wielotysięczną publicznością na arenach w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Lublinie, na którą kwalifikację uzyskuje grupa najlepszych 16 dzieci z Polski . Pomimo swojego debiutu na imprezie tej rangi oraz rywalizacji z bardziej doświadczonymi zawodnikami Paulina wywalczyła 3. miejsce podczas rywalizacji na arenie w Lublinie.

W 2020 roku Paulina wróciła na Mistrzostwa Polski już jako doświadczona amazonka, gdzie w rywalizacji na kucach w grupie A1 (kuce do 130cm) wywalczyła brązowy medal. Dwa miesiące później powtórzyła sukces i zdobyła kolejny brązowy medal, startując w Halowych Mistrzostwach Polski.

Na początku roku 2021 Paulina ponownie wzięła udział w Cavaliada Future Tour, dwukrotnie stając na podium w czasie rywalizacji na arenie MTP w Poznaniu. Po tych sukcesach nadszedł czas na rozpoczęcie kariery zawodnika dosiadającego dużego konia.

W wieku 11 lat Paulina zaczęła regularne starty na dużych koniach, częstokroć rywalizując na parkurach z profesjonalistami. W zaledwie kilka miesięcy od zmiany kucy na duże konie, amazonka zdobyła w odstępie zaledwie 2 tygodni srebrny medal Pucharu Polski Młodzika na Dużym Koniu oraz wygrała Mistrzostwa Polski w kategorii Młodzik na dużym koniu, zdobywając upragniony złoty medal i zapisując się w historii polskiego jeździectwa.

Wraz z nastaniem 2022 roku Paulina weszła w 12 rok życia, co zgodnie z regulacjami Międzynarodowej Federacji Jeżdzieckiej FEI, daje jej prawo startu w imprezach rangi Międzynarodowej. W lutym 2022 Paulina wróciła na areny Cavaliady, tym razem na dużym koniu, gdzie bezbłędnie pokonała konkurs finałowy Małej Rundy podczas Cavaliada Kraków. W marcu rywalizowała w zawodach CSI Children w Ebreichsdorf w Austrii, gdzie nie miała sobie równych, wygrywając wszystkie konkursy, w których startowała. W tym samym miesiącu, jako najmłodsza uczestniczka, wzięła udział w Halowych Mistrzostwach Polski w kategorii Dzieci (12-14lat), zajmując wysoką 6 lokatę wśród 30 zawodników, którzy stanęli do rywalizacji, w większości 13-14 letnich. W kwietniu 2022 po raz pierwszy Paulina rywalizowała z najlepszymi zawodnikami kategorii Dzieci w Europie podczas zawodów CSIO-Children rozgrywanych w Zduchovicach w okolicach czeskiej Pragi. Ponownie stając do rywalizacji jako najmłodsza uczestniczka, zajęłą 3 lokatę w konkursie otwarcia.

W czasie swojej zawodniczej kariery amazonka startowała w kilkuset konkursach, rywalizując na parkurach w Polsce oraz za granicą. Jako jedna z zaledwie kilku osób w kraju, Paulina uzyskała uprawnienia drugiej klasy sportowej w skokach przez przeszkody w wieku 11 lat. Uprawnienie to, którego uzyskanie jest marzeniem wielu młodych zawodników, pozwala jej rywalizować na parkurach do wysokości przeszkód 145cm.

Paulina jest również członkiem kadry województwa śląskiego i obecnie w rankingu Dzieci zajmuje 3 miejsce w Polsce.

Najważniejsze osiągnięcia Pauliny w latach 2019-2022

2019 – Mistrzostwa Śląska 3. miejsce w kategorii Kuce I

2020 – Mistrzostwa Śląska 2. miejsce w kategorii Kuce I oraz 2. miejsce w kategorii Kuce II

Mistrzostwa Polski Kuców gr. A1 – brązowy medal