Finał II Międzyszkolnego "Konkursu Fizycznego in English"

12 marca 2018 r. w auli Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Melchiora Wańkowicza odbył się uroczysty Finał II Międzyszkolnego "Konkursu Fizycznego in English", którego pomysłodawcą i organizatorem była Pani Marta Skwarek.

Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli, a także uznaniem środowiska naukowego. Spośród uczniów szkół gimnazjalnych, którzy 26 stycznia 2018 r. przystąpili do testu konkursowego z fizyki przygotowanego w języku angielskim, wyłoniliśmy dziesięciu najlepszych – finalistów. Podczas finału zaprezentowali oni w języku angielskim wybrane przez siebie zjawisko fizyczne mające zastosowanie w medycynie.

Prace ocenili eksperci z poszczególnych dziedzin w składzie:

prof. Alicja Ratuszna reprezentująca Zakład Fizyki Ciała Stałego Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,

prof. dr hab. Jerzy Dajka -Dyrektor Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,

prof. dr hab. Zbigniew Nawrat - Dyrektor Instytutu Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu,

dr hab. Adam Wojtaszek – Dyrektor Instytutu Języka Angielskiego Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Pomimo że wiedza i przygotowanie wszystkich Finalistów była imponująca, decyzją Jury zaszczytne miejsca uzyskali:

1. Szymon Hankus - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich, Gliwice. Opiekun - Aleksandra Szczepanik
  2. Paweł Chmielewski - Gimnazjum Dwujęzyczne, Chorzów. Opiekun – Beata Ryl
  3. Przemysław Szewczak – Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Św Rodziny, Katowice. Opiekun – Aleksandra Piechota

Decyzją Jury wyróżnieni zostali również:

1. Antoni Jaszcz - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich, Gliwice. Opiekun - Aleksandra Szczepanik
  2. Nikodem Stamirski - Szkoła Podstawowa nr 28 im. Karola Miarki, Katowice. Opiekun - Barbara Iskra

To bardzo budujące, kiedy młodzi ludzie podchodzą ambitnie do swojej edukacji, nie boją się wychodzić poza ramy programowe i przede wszystkim mają odwagę łączyć wiedzę fizyczną z umiejętnościami językowymi!

Gratulujemy wszystkim uczestnikom ambicji i otwartego umysłu, a nauczycielom dziękujemy za wsparcie i współpracę!

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji "Konkursu Fizycznego in English"