Szkoła międzynarodowa w Katowicach - CSIS Katowice

Logo Complex of Silesian International School
  • ul. Wincentego Witosa 18
  • 40-832 Katowice

W tym roku międzynarodowe przedszkole: ''Winnie the Pooh" obchodziło hinduskie święto światła: DIWALI (lub Dipawali), które oznacza dosłownie: ''rząd świateł" (dipa - ''lampa", awali - ''rząd"). To obchody poświęcone Lakszmi (bogini szczęścia i dobrobytu) lub w innych regionach Indii: Lakszmi i Ganeśi (bóg mądrości i sprytu). W większości hinduskich domów rozbłyskują światła, a przed drzwiami do domu powstają symetryczne kompozycje utworzone z kolorowych, drobnych elementów - zwane rangoli. 

Nasza rodowita Hinduska pani Jayanti przygotowała szereg interesujących zadań dla dzieci, przyniosła oryginalne indyjskie stroje: "sari" i biżuterię, ktorą zakładają kobiety, by celebrować Diwali. Nie zabrakło ichniejszych przekąsek i pogadanki na temat tradycji i obchodów. Pani Jayanti zaprezentowała tradycyjne lampki oliwne, które są wykonane z wypalanej gliny i zapalane na powitanie Lakszmi.

Przedszkolaki wykonały rangoli z różnokolorowego ryżu, a także ozdabiały słonia, który nawiązywał do boga Ganeśa. Dzieci miały dzień pełen atrakcji, wypełniony rozbłyskującymi światłami i kolorowymi dekoracjami.

POWRÓT