Konferencja "Roboty Medyczne" - Spotkanie z nauką i pasją.

W piątek 7 grudnia 2018 roku kilkoro uczniów naszej szkoły wraz z Panią Martą Skwarek wzięło udział w Konferencji „Roboty Medyczne”, która odbyła się w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu. Konferencję poprowadził dr hab. Zbigniew Nawrat, Dyrektor Instytutu Protez Serca FRK im. Prof. Z. Religi w Zabrzu. Jako pomysłodawca i główny konstruktor robota kardiochirurgicznego Robin Heart (pierwszego polskiego i europejskiego robota do operacji na sercu) wprowadził uczestników w tematykę robotyki i jej rozwoju w Polsce.

Spotkanie konferencyjne rozpoczeło się teletransmisją operacji radykalnej prostatektomii za pomocą robota da Vinci, którą przeprowadził prof. Vladimir Student ze Szpitala Uniwersyteckiego w Ołomuńcu. Podczas spotkania odbyła się debata na temat przyszłości robotyki chirurgicznej w Polsce, w której udział wzięli najznakomitsi eksperci i praktycy z wielu ośrodków medycznych w kraju. Zaprezentowano również postępy związane z pracami prowadzonymi w Instytucie Protez Serca FRK nad polskim robotem chirurgicznym Robin Heart oraz rozwojem projektów robotowych w innych ośrodkach.

Spotkanie było świetną okazją łączenia pasji z nauką. Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni. Udział w konferencji Roboty Medyczne idealnie wpisał się do naszego projektu „Pasjonująco i Fizycznie”.