Szkoła międzynarodowa w Katowicach - CSIS Katowice

Logo Complex of Silesian International School
  • ul. Wincentego Witosa 18
  • 40-832 Katowice

W naszej szkole od 2008 roku istnieje chapter młodzieżowy People to People International. Od samego początku jego opiekunem (Adult Advisor) jest piszący te słowa. Organizacja PTPI to organizacja przyjaciół w różnym wieku z całego świata. Nasz chapter i Katowice są gospodarzami Konferencji Europejskiej po raz drugi, pierwszy raz gościliśmy członków PTPI w czerwcu 2011 roku. Był również obecny obecny CEO PTPI z Kansas City - prawnuk Prezydenta Eisenhowera - Merrill Eisenhower Atwater.

Konferencja PTPI rozpoczęła się przedkonferencyjnymi wycieczkami do Wieliczki i Krakowa (3 września), Auschwitz i Tychów (4 września) oraz Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu (5 września). Ofilcjalna rejestracja, warsztaty humanitarne na rzecz ośrodka OREW w Katowicach - Giszowcu (w naszej szkole) i pierwszy wspólny obiad miały miejsce we czwartek 6 września. W konferencji wzięlo udział około osiemdziesięciu uczestników. Piątek 7 września to świetnie przygotowany i przeprowadzony Treasure Hunt - czyli kreatywne i nie-nudne zwiedzanie Katowic pod okiem członków naszego chapteru, warsztaty na świeżym powietrzu prowadzone przez licealistów z naszego Wańkowicza i Opening Dinner w Restauracji Luker w Mikołowie, który zaszczyciła swoją obecnością Pani Dyrektor Jolanta Kałuża z mężem, burmistrz Mikołowa, a występem uświetnił światowej sławy tenor Sylwester Targosz - Szalonek. 

Sobota - 8 września - to Council Meeting w auli naszej szkoły, panel młodzieżowy i wspólny lunch. Podczas tych obrad wybraliśmy nowego szefa Europejskiego PTPI - Chalksa Corriette zastąpił Kaloyan Stoyanov z zaprzyjąźnionego chapteru Delfiny z Warny w Bułgarii. Serdecznie dziękujemy naszemu absolwentowi - teraz już lekarzowi - Michałowi Drabkowi za zorganizowanie degustacji pysznej kawy podczas przerwy w obradach. Wieczorem spotkaliśmy się podczas European Dinner - też w auli naszej szkoły. Cudowny wystrój temu miejscu zapewniła Pani Małgorzata Andrysiak - serdecznie dziękujemy. Nasze wydarzenie uświetnił swoją obecnością Pan Prof. Jerzy Buzek, były polski premier oraz Przewodniczący Parlamenty Europejskiego. Odbyła się również licytacja toreb z rysunkami przez nas stworzonymi - dochód przeznaczony został na potrzeby OREW. Świetnej zabawie towarzyszył koncert zespołu Box Canyon Jeffa Shiffmanna. Swoją obecnością zaszczyciły nas Panie: Dyrektor Jolanta Kałuża oraz Wicedyrektor Danuta Kałuża - Freyre z mężem. 

Niedziela to tradycyjnie ostatni dzień Konferecji i wspólne zwiedzanie okolic, w zamyśle organizatorów miał to być Post Industrial Tour i tak też się stało. Muzeum Śląskie w Strefie Kultury, Nikiszowiec zachwyciły wszystkich swoją niepowtarzalnością i pięknem. Całości dopełnił pyszny śląski obiad w kultowej już Śląskiej Prohibicji na Nikiszowcu.

Trzy pokonferencyjne dni niektórzy z jej uczestników spędzili w Gdańsku i Sopocie, gdzie ich przewodnikiem był Pan Tomasz Wałęsa, wnuk byłego Prezydenta RP i Laureata Pokojowej Nagrody Nobla Pana Lecha Wałęsy. 

Naszymi gośćmi w tym roku byli przedstawiciele Albanii, Armenii, Belgii, Bułgarii, Danii, Macedonii, Niemiec, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy i USA, oraz oczywiście jako gospodarze - Polacy. Niestety, polskie placówki dyplomatyczne nie wydały wiz na naszą konferencję m.in. przedstawicielom Nepalu. Jednak ich flaga znalazła się wśród flag państw uczestniczących. 

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przeprowadzenia tej ważnej i pięknej konferencji. Przede wszystkim gospodarzom naszej szkoły: Pani Dyrektor Jolancie Kałuży i Pani Wicedyrektor Danucie Kałuży - Freyre. Obsłudze kateringowej i organizatorowi wieczoru piątkowego Państwu Grażynie i Krzysztofowi Lukerom z Restauracji Luker w Mikołowie, firmie Marecki Bus z Chorzowa za transport zawsze na czas i za rozsądną cenę. Pani Monice Dudek z Hotelu Diament Arsenal Palace w Chorzowie za wzorcową wspólpracę. Restauracjom: Bistro Moodro, Śląska Prohibicja, Wiejska Chatka, Żurownia za ciekawą i dopasowaną ofertę. 

Przede wszystkim wielkie podziękowania należą się moim uczniom i członkom naszego chapteru: Julii Kaczyńskiej, Miłoszowi Ciepałowi, Marysi Gac, Maksowi Buli, Rafałowi Gardulskiemu, Julii Plewniok i wielu, wielu innym, ktorych nie sposób tutaj wymienić z nazwiska. Dzięki Wam ta konferencja została uznana za jedną z najlepszych w historii konferencji europejskich PTPI. I przyniosła wymierny skutek materialny - Wasze datki, licytacje przyniosły ponad 4000 zł. Brawo My!!!

POWRÓT