Gala Finałowa Wojewódzkiego Konkursu "Fizyka widziana okiem artysty"

Po tygodniach zmagań konkursowych znamienite jury Konkursu "Fizyka widziana okiem artysty", w którego skład wchodziły osoby merytorycznie przygotowane do oceny prac z zakresu fizyki i sztuki – nauczyciele fizyki, sztuki oraz przedstawiciele Instytutu Fizyki UŚ oraz ASP w Katowicach - wyłoniło finalistów i laureatów. Patronat nad konkursem roztoczyli: Instytut Fizyki Uniwesrytetu Śląskiego, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Z. Religi w Zabrzu, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Śląska Kurator Oświaty.

O skali przedsięwzięcia niech świadczy fakt, że do konkursu zgłosiło się sto osiem szkół, z których wpłynęło ponad pięćset prac. Rywalizacja przebiegła w dwóch kategoriach: 11-14 lat oraz 15-19 lat. W każdej kategorii wiekowej dodatkowo prace zostały podzielone ze względu na formę: fotografia, kolaż, rysunek i malarstwo oraz grafika komputerowa. Na uroczystą Galę, która miała miejsce we wtorek 15 maja w auli Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Wańkowicza przybyli zarówno laureaci, jak i uczestnicy. Galę uświetniła obecność wspaniałych Gości:

Pani Kurator mgr. Urszula Bauer (nieobecna)

Prof. Jerzy Dajka Dyrektor Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Dr Zbigniew Nawrat – Dyrektor Instytutu Protez Serca FRK im. Prof. Z. Religi w Zabrzu

Prof. Alicja Ratuszna, Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Dr Marta Margieł, Kierownik Biura Rozwoju Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie (nieobecna)

Mgr. Inż. Mariola Zarek, nauczycielka matematyki i studentka ASP w Katowicach

Dr Krzysztof Rzeźniczek, Adiunkt na Wydziale Artystycznym ASP w Katowicach

Dr hab. Justyna Szklarczyk – Lauer, prof. ASP w Katowicach, Kierownik Katedry Projektowania graficznego

prof. Roman Wrzalik, Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Podczas uroczystości autorzy wyróżnionych i nagrodzonych prac otrzymali dyplomy, medale, a Laureaci dodatkowo bony do Empiku oraz statuetki:

HIPER RADIANT - PAULINA MĄCZKA ze SP 2 w Częstochowiw

HIPER RADIANT - KAROLINA CZAK z Liceum Plastycznego w Katowicach

HIPER RADIANT - ANNA CICHOŃ   z ZSP w Nowej Wsi.

MEGA RADIANT - JAKUB PSZCZÓŁKA  ze SP nr 2 w Porąbce

MEGA RADIANT - ALICJA FRĄCKIEWICZ  PSP AMICUS w Katowicach

MEGA RADIANT -  DAWID MUSIAŁ  ze ZSO nr 3 w Rudzie Śląskiej

SUPER RADIANT - JUSTYNA NOWAK z Liceum Plastycznego w Katowicach

SUPER RADIANT - ZUZANNA STEFAŃSKA   z 1LO w Tarnowskich Górach

SUPER RADIANT ALICJA STAROŃ   z SP nr 21 w Gliwicach

Podziękowania wręczone zostały również nauczycielom i opiekunom uczestników.

Galę uświetnił występ artystyczny – popis pianistyczny uczniów Complex of Silesian International Schools: Yong Huan Zhong oraz Xin Yue Qiu .

Warto dodać, że Konkurs „Fizyka widziana okiem artysty" został wpisany do oficjalnego kalendarza wydarzeń obchodów Międzynarodowego Dnia Światła ustanowionego przez UNESCO (https://www.lightday.org/), czyli na 16 maja 2018 r., dzień po finale naszego konkursu. Z tej okazji, na specjalne zaproszenie, wykład o tematyce światła wygłosił prof. Roman Wrzalik z Instytutu Fizyki UŚ w Katowicach.

Uroczystość zakończyła się drobnym poczęstunkiem połączonym z wernisażem wystawy najlepszych prac konkursowych.

Do Organizatora i pomysłodawczyni konkursu czyli Pani Marty Skwarek wpłynęło bardzo wiele pozytywnych opinii na temat pomysłu i samej organizacji konkursu: Fizyka widziana okiem artysty".

Galę prowadził Koordynator Liceum Janusz Woźniak