Finał III "Konkursu Fizycznego in English"

12 marca 2019r w auli Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Melchiora Wańkowicza odbył się uroczysty Finał III edycji "Konkursu Fizycznego in English" o zasięgu międzynarodowym, którego pomysłodawcą i organizatorem była Pani Marta Skwarek.

Kolejny raz konkurs spotkał się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli, a także uznaniem środowiska naukowego. Spośród ponad 100 uczniów klas 7, 8 szkoły podstawowej oraz 3 klas gimnazjum, którzy 8 lutego 2019r przystąpili do testu pisemnego, wyłoniliśmy 14 najlepszych – Finalistów. Test konkursowy w pierwszym etapie był testem pisemnym z zakresu fizyki przygotowany w języku angielskim.

W finale wzięli udział następujący uczniowie:

• Tomasz Stokłosa, Szkoła Podstawowa nr 42 w Sosnowcu, Opiekun: p. Jolanta Czapla
  • Filip Szczyrbowskioraz Oliwia Oleksy, SP nr 45 w Bytomiu, Opiekun: p. Arkadiusz Fułat
  • Szymon Stawinoga, LO Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja w Bielsku-Białej, Opiekun: p. Dorota Feodorów
  • Kacper Skrzypiec, Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jerzego Ziętka w Katowicach. Opiekun: p. Magdalena Bomba
  • Krzysztof Jędrasiewicz, Szkoła Podstawowa nr 17 im. Stanisława Ligonia w Żorach. Opiekun: p. Elżbieta Bartosiewicz
  • Maciej Wencel, Szkoła Podstawowa nr 30, oddziały Gimnazjum nr 3 im. E. Zawidzkiej w Dąbrowie Górniczej. Opiekun: p. Ewa Mazurek
  • Michał Jędrzejowski, Michał Bainczyk, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich w Gliwicach. Opiekun: p. Marta Lewandowska
  • Pawel Biegun, Mateusz Dobrzanski, Jan Potaszynski, Szkola Podstawowa KTK w Bielsku Białej. Opiekun: p. Aneta Gut-Sulima
  • Jan Śliwiński, PSP „Szkoła jak Dom”. Opiekun: p. Edyta Burdzik-Niemiec
  • Isa Nafieiev, Meridian International School Kyiv/Ukraine. Opiekun: Yusuf Satilmis

Finałowa część konkursowa była w formie ustnej. Wśród Finalistów, znalazł się również uczeń ze szkoły z Kijowa, który wraz z nauczycielem fizyki specjalnie na tę okoliczność przybył do naszej szkoły. Wszyscy Finaliści w nieco zmodyfikowanej wersji „Jeden z Dziesięciu” odpowiadali ustnie na pytania z dziedziny fizyki. Wszystkie pytania były formułowane i odpowiedzi na nie również udzielane były w języku angielskim.

W Jury pod przewodnictwem Pani Dyrektor mgr Jolanty Kałuży zasiadali eksperci z poszczególnych dziedzin w składzie:

prof. dr hab. Jerzy Dajka -Dyrektor Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,

dr hab. Ewa Bogdanowska-Jakubowska, Kierownik Zakładu Językoznawstwa Pragmatycznego, Instytut Języka Angielskiego Uniwersytetu Śląskiego,

mgr Elżbieta Zapała z Katedry i zakładu Biofizyki Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu

Pomimo, że wiedza i przygotowanie wszystkich Finalistów była imponująca, zaszczytny tytuł Laureata uzyskali:

Michał Bainczyk, Jan Potaszynskioraz Jan Śliwiński.

Galę finałową uświetnił popis pianistyczny ucznia klasy 2 DP programu Matury Międzynarodowej Zhang Enxu orazwykład prof. Jerzego Dajki: "Quantum computing of DNA folding".

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji finału III Konkursu Fizycznego in English, w szczególności uczniom klasy 0DP.

To bardzo budujące, kiedy młodzi ludzie podchodzą ambitnie do swojej edukacji, nie boją się wychodzić poza ramy programowe i przede wszystkim mają odwagę łączyć wiedzę fizyczną z umiejętnościami językowymi!

Gratulujemy wszystkim uczestnikom ambicji i otwartego umysłu a nauczycielom dziękuję za wsparcie i współpracę!

Zapraszam do udziału w kolejnej edycji "Konkursu Fizycznego in English"

mgr. Marta Skwarek