Model United Nations we Francji z naszym udziałem!

Z dumą informujemy o niedawnym wyjeździe trójki naszych uczniów do Chaumont we Francji, gdzie wzięli udział w wydarzeniu Model United Nations (ChauMUN).

Model United Nations to konferencje wspierane przez ONZ, które przede wszystkim mają pomóc zrozumieć zasady funkcjonowania ONZ, sposób prowadzenia debat i prac nad ustalaniem rezolucji. Wielu obecnych polityków, liderów biznesu i sztuki brało udział w pracach Model United Nations. Warto wspomnieć, że to nie pierwszy nasz udział w MUN-ie. Nasi uczniowie uczestniczyli już w podobnej konferencji w Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu. Jest to swego rodzaju powrót do pewnej pięknej tradycji uczestnictwa naszych uczniów w konferencjach MUN.

Tematem przewodnim prac, w których brali nasi uczniowie, było równy dostęp dziewcząt do edukacji na całym świecie. Adam Przewłocki, Mateusz Banasik i Hanna Oczko reprezentowali odpowiednio Tajlandię, Bangladesz i Indie. Nasi studenci byli kluczowymi członkami debaty, a Adam i Mateusz byli dwoma z trzech autorów ostatecznej rezolucji. Hanna odegrała kluczową rolę w organizacji wyjazdu i zajmowała się większością komunikacji z organizatorami oraz wszystkimi aspektami logistycznymi wyjazdu.

Po długiej podróży z Katowic do Chaumont przez Paryż, studenci dotarli na miejsce późnym wieczorem. W mieście przywitały nas rodziny, u których spędziliśmy kolejne 4 noce. Pierwszego dnia, po ceremonii otwarcia, uczniowie zostali oprowadzeni po Chaumont przez rówieśników z lokalnej szkoły, która zorganizowała wydarzenie. Następnie udali się na rozpoczęcie imprezy, która była prawdziwie międzynarodowa z udziałem studentów z Francji, Azerbejdżanu, Meksyku, Niemiec, Tajwanu, Czech i oczywiście Polski. Debaty, dyskusje i negocjacje rozpoczęły się po omówieniu zasad oraz wysłuchaniu przemówień inauguracyjnych każdego z delegatów. Pracowity drugi dzień negocjacji uczniowie zakończyli udziałem w imprezie MUN w lokalnym liceum, gdzie lepiej poznali swoich kolegów delegatów.

Ostatni dzień rozpoczął się od prezentacji projektu uchwały przez Adama, Mateusza i delegata z Niemiec. Po dyskusjach i poprawkach rezolucja została szybko przyjęta i można było rozpocząć świętowanie. Nasi studenci opuścili Francję z nową wiedzą, umiejętnościami i przyjaciółmi.

Nie moglibyśmy być bardziej dumni z tego, jak aktywnie uczestniczyli w pracach gremium, jak występowali i reprezentowali naszą szkołę i kraj. Wydarzenie to podniosło świadomość kluczowej kwestii, która ma ogromne znaczenie dla ludzkości.

Brawo Hanna, Mateusz i Adam! Wierzymy, że będzie to dla Was początek aktywnego udziału w budowaniu lepszego świata. Wspomnijmy, że informacje o wydarzeniu można było zobaczyć we francuskich wiadomościach oraz przeczytać w prasie. To kolejny powód do dumy.